Padratoos

فراورده های لبنی پادراتوس

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 37663263 - 051

فناوری که توسط پژوهشگران توسعه یافته است شامل افزایش دمای شیر به میزان 10 درجه در کمتر از یک ثانیه می شود.
عصرایران؛ محمد مهدی حیدرپور - پژوهشگران دانشگاه پوردو و دانشگاه تنسی با استفاده از روشی جدید و غیر شیمیایی افزایش عمر مفید شیر خوراکی به حدود دو تا سه هفته بدون آن که مواد مغذی یا مزه آن تحت تاثیر قرار بگیرد را امکان‌پذیر ساخته اند.
معرفی روشی غیرشیمیایی برای افزایش عمر مفید شیر خوراکی
به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، فناوری که توسط این پژوهشگران توسعه یافته است شامل افزایش دمای شیر به میزان 10 درجه در کمتر از یک ثانیه می شود. این میزان کمتر از آستانه 70 درجه سانتیگرادی مورد نیاز برای پاستوریزاسیون است. با این وجود، افزایش دمای سریع بیش از 99 درصد از باکتری های که پس از پاستوریزاسیون باقی می مانند را از بین می برد.
به گفته بروس اپل‌گیت، استادیار دپارتمان علوم غذایی در دانشگاه پوردو، فناوری توسعه یافته از دمای پایین، مدت زمان کوتاه (LTST) در فرآیندی که شیر را به شکل قطراتی با تنوع گرما/فشار پایین طی یک بازه زمانی کوتاه مرتبط با پاستوریزاسیون پراکنده می سازد، استفاده می کند. محصول نهایی این شیوه پاستوریزاسیون توسط یک هئیت بررسی مزه مورد آزمایش قرار گرفته و شرکت کنندگان شیر پاستوریزه شده LTST را در مقایسه با شیر پاستوریزه شده به روش عادی ترجیح داده یا نتیجه برابر بوده است.

این فناوری در حال حاضر در اوهایو، آمریکا مورد استفاده قرار گرفته و تنها یک پروژه پژوهشی جذاب که هیچ گاه رنگ واقعیت نخواهد دید، محسوب نمی شود. در شرایطی که شیرهای تولید شده با استفاده از این فناوری در بازار توزیع شده اند اما در حال حاضر دارای برچسب عمر مفید بیشتر نیستند و زمانی که این شیر خوراکی به صورت تجاری و گسترده‌تر عرضه شود، از این برچسب نیز استفاده خواهد شد.