صفحه اصلی اخبار اخبار تخصصی صنایع لبنی احداث واحد صنعتی تولید اسید لاکتیک با آب پنیر


احداث واحد صنعتی تولید اسید لاکتیک با آب پنیر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

در کار گروه استان اردبیل تصویب شد؛
احداث واحد صنعتی تولید اسید لاکتیک با آب پنیر

با حضور اعضای کار گروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان اردبیل احداث کارخانه اسید لاکتیک با استفاده از آب پنیر در اردبیل تصویب شد.
در این جلسه که پیش از ظهر امروز در استانداری اردبیل برگزار شد مدیرکل صنایع و معادن استان اردبیل اظهار داشت: این طرح صنعتی با اعتبار اولیه 20 میلیارد ریال در شهرستان گرمی ایجاد می‌شود.

محمد ملاطفی یادآور شد: اسید لاکتیک به عنوان محصول غیر‌نفتی کشور را از اقتصاد متکی به نفت نجات داده و علاوه بر آن خواهد توانست در راستای صادرات محصولات غیر‌نفتی کمک مهمی به ارز آوری و درآمد‌زایی انجام دهد.

وی با یادآوری اینکه در واحد‌های لبنی استان اردبیل روزانه هزاران لیتر آب پنیر بدون استفاده رها می‌شود، خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح علاوه بر جلوگیری از ایجاد آلودگی زیست محیطی به وجود آمده از پساب پنیر می‌توان سالانه با جایگزینی این محصول الیاف مصنوعی مانند نایلون و بطری‌های پت ساخت.
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، مدیرعامل کارخانه اسید لاکتیک آرتاویل اردبیل نیز در این جلسه اظهار داشت:‌ با هزینه‌های انجام شده 10 مشتری در کشورهای مختلف شناسایی شده که از جمله آن این محصول به کشورهای امارات متحده‌ عربی، عمان، ‌عربستان صادر خواهد شد.

نادر آزاده‌اصل خاطرنشان کرد: ‌از سال 83 تاکنون مبلغ 20 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شده و علاوه بر آن 15 میلیارد ریال نیز تسهیلات بانکی مورد درخواست ماست.
وی همچنین یادآور شد: به منظور جلوگیری از تک محصولی بودن کارخانه و ریسک سرمایه‌گذاری این طرح با تولید محصولات جانبی مانند پودر آب پنیر، شیر خشک، پودر ماست، پودر کشک و ... پوشش داده خواهد شد.

آزاده‌اصل به موارد استفاده اسید لاکتیک اشاره کرد و بیان داشت:‌استفاده در صنایع غذایی، مکمل غذایی و چاشنی‌غذاها، تولید لوازم بهداشتی و آرایشی، ‌تولید مواد غذایی با ماندگاری بالا، صنایع نساجی، پلاستیک قابل بازیافت و تولید نخ جراحی که به راحتی در بدن جذب می‌شود از جمله مزایای این طرح است.

خبرگزاری فارس- یکشنبه 13 شهریورماه 1390